4

 

 

 ابعاد منحصر بفرد شخصیت ممتاز شهید چمران در بیان شیوای برادری مومن وانقلابی 

 استاد اندیشمند ومفسر قرآن جناب مهندس مهدی چمران  در پاسخ به این سوال که اگر چمران زنده بود، امروز در کدام حوزه فعالیت بیشتری داشت، گفت:

نمی‌شود گفت چون یک پیشگویی یا پیش‌بینی است ولی خودش می‌گوید هرجا خطر هست، من آنجا هستم. ما امروز خطرات فراوانی داریم؛ یکی خطرات نظامی و دفاعی است که اگر دکتر چمران بود، می‌توانست در این حوزه مؤثر باشد.

برادر شهید چمران که خود از اساتید دانشگاه و پژوهشگر قرآنی است در این زمینه افزود:

دیگری، خطرات فرهنگی است که آن هم بسیار مهم است و دکتر چمران از پس این هم برمی‌آمد. در وضعیت تحریم اقتصادی بحث خودکفایی و تولید داخلی و تولید ملی که حضرت آقا فرمودند، مطرح می‌شود که دکتر چمران در این مورد نیز تمهیداتی داشت و در بدو ورودش به ایران این مهم را مطرح کرد که ما می‌توانیم و باید خود تولیدکننده باشیم و خودش به این مورد عمل کرد. او در مسیر صنعتی و خودکفایی هم می‌توانست به عنوان یک دانشمند برجسته به ویژه در صنایع دفاعی اثرگذار باشد.

مهندس مهدی  چمران در کنار پیکر برادر

وی با اشاره به ابعاد فرهنگی شهید چمران تصریح کرد: چمران یک عارف وارسته و عمل کننده بود. این‌طور نبود که چون با آوردن واژه عارف یاد یک سری از دراویش می‌افتیم ایشان هم این‌طور باشد، یک عارف واقعی کسی است که در جامعه و بین مردم عارف است مثل امیر المومنین حضرت علی (علیه السلام). دکتر چمران در این حالت، عرفان عملی داشت، او در جبهه جنگ عارف بود، این‌طور نبود که در گوشه بنشیند و کنج عزلت را برگزیند، ورد بخواند و بگوید من عارف هستم. او در متن دنیا متوجه بخدا بود و خلوص کامل داشت. این یکی از مسائل کم نظیر است و روی همه زندگی تأثیرمی‌گذارد.

چمران الگوی بزرگی است

استاد مهدی چمران به چگونگی الگو گرفتن جوان امروز از شهید چمران اشاره کرد و ادامه داد: جوان امروز اگر می‌خواهد از چمران الگو بگیرد باید بداند که می‌خواهد در چه بعدی از شخصیت شهید قدم بردارد، اگر به عرفان علاقه دارد به بعد عرفانی او توجه کند، اگر به علم و فیزیک و هسته‌ای علاقه دارد چمران الگوی بزرگی است. به نبرد، جنگ، فرماندهی، رزم آوری و دلاوری علاقه دارد دکتر چمران نمونه‌ای بی‌نظیر در رزم‌آوری بود. در مدیریت و سازماندهی بخواهد کار کند، چمران مدیری توانمند بود. در بحث‌ها، تحلیل‌های سیاسی و سیاست بخواهد قدم بردارد او یک سیاستمدار واقعی بود نه سیاست‌باز، کسی بود که به خوبی مسائل سیاسی را درک و هضم می‌‎کرد. اگر به هنر علاقه دارد چمران یک هنرمند بزرگ در رشته خطاطی، نقاشی عکاسی و غیره بود. در سخنوری در همه اینها یک هنرمند در سطح بسیار بالا بود. عابد و زاهد می‌خواهد بشود، چمران عابد و زاهد نیمه‌های شب بود و سعی می‌کرد زهد و تقوایش را کسی متوجه نشود و کمتر کسی از نزدیکانش این موضوع را می‌دانستند.

صداقت و خلوص ویژگی بارز شهید چمران

برادر شهید مصطفی چمران مهمترین ویژگی شهید چمران که امروز در برخی از مسؤولان کمتر دیده می‌شود را صداقت و خلوص دانست و بیان کرد: مسؤولان امروزه آنطور که باید با مردم صادق و خالص نیستند و با مردم صادقانه رفتار نمی‌کنند. دومین مسئله این است که شهید چمران چیزی برای خودش نمی‌خواست و مسؤولان نیز باید این‌طور باشند. او در بدو ورود خود به ایران می‌نویسد: «من آمدم و هیچ چیز نمی‌خواهم، سربازی گمنامم و می‌خواهم از این دنیا هم که می‌روم هیچ چیز نداشته باشم» همین‌طور هم بود و وقتی از دنیا رفت تنها ۳۵ هزار تومان پول داشت که حقوق مجلسش بود و استفاده نکرد و هنوز در بانک به نام او نگه داشتیم. چیزی برای خودش، فامیل، خانواده، گروه و دوستانش نمی‌خواست، آنچه می‌خواست برای همه مردم بود. او آماده شهادت بود. به دنبال شهادت می‌رفت، از هیچ چیزی نمی‌هراسید، در مقابل بزرگترین دشمن حرف خود را می‌زد و می‌گفت دلیلی ندارم از چیزی بترسم، حق را با بلندترین و رساترین بیان فریاد می‌زد.

اهواز ۱۳۵۹ س م رحمتی - جناب مهندس چمران

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #5 علی روحی 1398-04-03 19:28
سلام علیکم، اگر شهید چمران اکنون زنده بود، ازدیدن اعمال زشت و ریاکارانه این منافقان حتما مقابله میکرد ودر کنار دیگر رزمندگان، مدافع حرم میشد ودنبال شهادت میرفت واز مستضعفین دفاع میکرد. روحش شاد
نقل قول کردن
0 #4 محسن ه - 105 1398-04-03 16:43
بسمه تعالی
بنظرم شهید دکتر مصطفی چمران یکی از استثنائات دوران بوده و هست وهنوز هم ابعاد شخصیت و روح بلند این عارف بالله ناشناخته مانده . شخصا معتقدم ایشان یکی از فرماندهان سپاه حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهند بود .
نقل قول کردن
0 #3 محمد هادی آ 394 1398-04-03 11:00
سلام
شهید چمران از مصادیق بارز ایه
من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه ... بود

عارف
دانشمند
مجاهد و چریک مسلمان
نقل قول کردن
0 #2 محمد هادی آ 394 1398-04-03 04:18
سلام
همین سوال قبرجدتان را در تلگرام بنویسید
نقل قول کردن
0 #1 محمد هادی آ 394 1398-04-01 19:04
سلام
دوستان اگر مروری در مطالب گذشته این پایگاه بیاندازید ملاحظه میکنید که یک موضوع را همیشه حاج اقا تاکید کرده اند که کمتر جایی میخوانید و آن هم اینکه همواره گفته بودند و میگویند
روز به روز به اقتدار و عزت این نظام مقدس و رهبری حکیم ان افزوده میشود و
جمهوری اسلامی ایران قدرت برتر جهان میشود
اکنون وطی دوهفته گذشته همه ی جهان شاهد این موصوع مورد تاکید حاج اقا هستند
مرگ بر امریکا
درود بر رهبر معظم انقلاب
سلام برشهیدان
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که که از طریق قانون با آی پی شناسایی می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1399 az1400.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتz1111.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال